Warsztaty – Individo nowa osobowość Mołdawii

Za nami kolejne spotkanie przy winie, tym razem zawędrowaliśmy do Mołdawii. Degustowaliśmy wina z winnicy Chateau Vartely z linii Individo, porozmawialiśmy sobie o kuchni i zwyczajach oraz oglądaliśmy moją fotorelację z podróży.

Wydawałoby się, że Mołdawia to kraj zupełnie nieturystyczny. Na pewno mało znany, ale absolutnie wart odwiedzenia. Chociażby po to, aby skosztować tutejszej kuchni i win. Chociaż mówi się, że wino mołdawskie jest dobre, bo tanie, to prawda jest taka, że w tym niewielkim kraju produkują wina na bardzo dobrym poziomie, o czym przekonali się uczestnicy spotkania.

Więcej informacji nt winnicy oraz win z niej pochodzących można znaleźć na stronie http://czaswina.wixsite.com/individo

Mołdawia to nadal najmniej doceniany kraj winiarski, chociaż produkują wina na światowym poziomie. Jedną z największych i najbardziej nowoczesnych winnic mołdawskich jest Chateau Vartely. Założona w 2003 roku na dzień dzisiejszy już liczy 260 hektarów przeznaczonych pod uprawę winorośli, produkcji wina oraz prestiżowy kompleks hotelowy wraz restauracją i spa.

Chateau Vartely od początku swojego istnienia produkuje wina zgodnie z klasycznymi, europejskimi standardami jakości, wzorując się na francuskim winiarstwie, łącząc nowoczesną technologię i tradycyjne receptury winiarskie, co dzisiaj ma bezpośrednie przełożenie na wysoką jakość, sprzedaż i import ich win. Obecnie roczna produkcja sięga kilku milionów butelek, z czego ponad 80% jest przeznaczonych na eksport.

Część winnic Chateau Vartely znajduje się w dolinie rzeki Dniestr, gdzie unikalna kompozycja gleb zapewnia zbiory najlepszych białych winogron. Z kolei odmiany czerwone uprawiane są na południu kraju. Z ciekawostek tereny te przypominają działki prowincji Bordeaux. Zbiory i selekcja gron odbywają się ręcznie, w związku z czym zapotrzebowanie na pracowników podczas winobrania sięga prawie 300 osób.

Podczas warsztatów uczestnicy zapoznali się z nową linią win Individo Chateau Vartely – osobowość, której pragniesz.

Traminer – Sauvignon Blanc – eleganckie, cytrusowe połączenie kwiatowych aromatów traminera oraz świeżego i delikatnie mineralnego sauvignon blanc.

Feteasca Regala – Riesling – niezwykłe połączenie pachnacej łąką endemicznego szczepu feteasca regala z mieneralnym, kwasowym rieslingiem reńskim. Wino pełne, mocno zbudowane, cieszące długim finiszem.

Cabernet Sauvignon – Merlot – Rose – świetnie zharmonizowane wino, świeżość cabernet sauvignon i żywiołowośc merlota, łączą malinowe aromaty. Eleganckie, orzeźwiające wino z charakterem.

Merlot – Cabernet Sauvignon – wyrafinowane połączenie intensywnego cabernet sauvignon z aksamitnego merlot. Dominujące aromaty granatów i wiśni, z akcentami skórzanymi i czekoladowymi.

Rara Neagra – Malbec – Syrah – intensywne czerwone wino będące połączeniem owocowego malbeca, pikantnego syraha i szlachetnej rara neagra. Akcenty dębu i pieprzu łagodzi słodycz dojrzałych owoców.

Feteasca Neagra – wino o wyjatkowej strukturze i wyrafinowanym charakterze. Lekko pikantne nuty, owoce leśne i aksamitny posmak na finiszu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *