Verus – wino na początek

Co może zrodzić się z połączenia pasji, umiejętności i rodzinnej tradycji? Verus! A dokładniej doskonałe wino z największego winiarskiego regionu Słowenii – Podravje.

Tradycja winna Słowenii jest ciekawym wątkiem kulturowym i historycznym, choć jeszcze mało znanym na świecie.

Sam widok zapiera mi dech w piersi, gdy patrzę na ośnieżone szczyty Alp i kaskady winorośli na pofałdowanej równinie. Niewiarygodne, że kiedyś tu było zupełnie inaczej. Zamiast dzisiejszych winnych tarasów było morze, które w ciągu 10 milionów lat wyschło, a erozja osadów stworzyła setki małych, zaokrąglonych wzgórz, bogatych w minerały i odżywcze gleby, idealne do uprawy winorośli dających bogate i aromatyczne wina białe.

Jednym z przykładów jest wino produkowane ze szczepu Pinot Gris w winnicy Verus z Ormož . Interesujący jest fakt, że choć powstaje z niego wino białe, grona mają niezwykle ciemną barwę.

Verus Pinot Gris ma przejrzysty, jasnosłomkowy kolor. Aromat mocny, ale przyjemny. Na pierwszy plan wybijają się nuty owocowe z lekką słodyczą, przechodząc w łagodną pikantność i nuty korzenne. Po nabraniu w usta wino pięknie się objawia, jest orzeźwiające jak górski potok i bogate w smaku. Czuć przyjemną kwasowość z mocnym owocowym akcentem, ale nie nachalnym, balansującym pomiędzy morelą, brzoskwinią, suszonymi owocami i pikantnym białym pieprzem.

Finisz imponujący. Krągła owocowość przełamuje kwasowość. Dla mnie to wino w alzackim stylu. Piękne, kształtne, bogate i trudno się mu oprzeć.

Polecam zwłaszcza do wyrazistych potraw, słodko-kwaśnych, z dodatkiem imbiru, curry.

Wkrótce na blogu kilka potraw, do których wybrałam Pinot Gris 🙂 dla każdego coś, bowiem przetestowałam wino z mięsem, rybą, owocami morza i potrawą wegetariańską.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *