Study Press – wizyty studyjne w ekologicznych gospodarstwach

W dniach 30-31 sierpnia br. miałam przyjemność wziąć udział w wizycie studyjnej w gospodarstwach rolników ekologicznych oraz producentów żywności wysokiej jakości. Wizyta obejmowała m.in. województwa Małopolskie, Świętokrzyskie i Lubelskie. Organizatorem wyjazdu było Stowarzyszenie GRUPA ODROLNIKA w ramach realizacji projektu „Ekologia! To jest to! – współpraca rolników ekologicznych w skracaniu łańcucha dostaw”.

Rolnictwo ekologiczne pomimo, że rozwija się dość prężnie na przestrzeni ostatnich lat, dalej jest produktem niszowym i nie idzie w parze ze wzrostem świadomości Polaków. Czym jest ekologia, zdrowa żywność,  produkty lokalne, ochrona dziedzictwa regionalnego, jak wypromować gospodarstwa ekologiczne i zwiększyć świadomość konsumentów odnośnie proekologicznych rozwiązań. Między innymi te tematy poruszaliśmy podczas wizyt studyjnych w gospodarstwach oraz podczas panelu dyskusyjnego podsumowującego #studypress.

Wzrost świadomości konsumentów i edukacja ekologiczna są kluczowym elementem działań proekologicznych i prozdrowotnych. Dlatego też spotkania, warsztaty, wizyty, współdziałanie na każdym szczeblu przy współpracy rolników ekologicznych, władz i osób zaangażowanych, są potrzebne, aby móc wypracować odpowiednie rozwiązania systemowe, wyznaczyć kierunki działań, a co za tym idzie poszerzać wiedzę konsumentów, promując prozdrowotne działania nie tylko na poziomie regionalnym, ale również krajowym.

Pierwszym przystankiem na naszej prasowej trasie było gospodarstwo w miejscowości Wysokie Średnie w województwie świętokrzyskim. Zostaliśmy bardzo serdecznie przyjęci, a ekologicznych smakołyków na stole nie brakowało.

Następnie wyruszyliśmy do Strzyżewic. Gospodarze oprowadzili nas po gospodarstwie. Kury, kaczki, gęsi swobodnie dreptały po podwórku, wyszukując w ziemi pokarm. Naturalny sposób suszenia cebuli również zwrócił naszą uwagę. Świeży sok z marchwi, którym zostaliśmy poczęstowani przypominał czasy dzieciństwa, naturalny, bez chemii, smakował doskonale.

Ostatnim odwiedzonym w pierwszym dniu wyjazdu studyjnego gospodarstwem była tłocznia soków w Wojciechowie w województwie lubelskim. Naturalne soki z jabłka i rokitnika smakowały wybornie. Gęste, doskonałe w smaku.

W godzinach popołudniowych dojechaliśmy do Sandomierza i po pysznej kolacji wyruszyliśmy na spacer na sandomierski rynek, by tam rozkoszować się lokalnym piwem i atmosferą.

Po śniadaniu obraliśmy kierunek Łącko. Tłocznia Maurera oferuje naturalne soki owocowe. Wszystkie soki tłoczone są w tradycyjnej tłoczni, przy zachowaniu odpowiedniej temperatury oraz bez stosowania konserwantów, wody czy dodatku cukru. W ofercie firma posiada soki ekologiczne, soki NFC, czyli tłoczone bezpośrednio z owoców i warzyw, nierozcieńczane oraz naturalne soki kiszone (np. sok z kiszonych buraków, marchewek), syropy, wina, destylaty i cydr.

Następnie odwiedziliśmy Bacówkę w Dursztynie, gdzie produkowane są certyfikowane oscypki i bryndza podhalańska.

Dwudniowy studyjny wyjazd zakończyła kolacja w CPL w Rzuchowej, gdzie również znajduje się gospodarstwo ekologiczne słynące m.in. z fasoli „Piękny Jaś”, a po kolacji wywiązała się gorąca dyskusja podsumowująca studypress.

Dziękuję organizatorom za zaproszenie i możliwość edukacji w zakresie ekologii.

Wszystkich zainteresowanych współpracą z KSOW informujemy o możliwości rejestracji w bazie partnerów KSOW na stronie www.ksow.pl.

Materiał opracowany przez Stowarzyszenie GRUPA ODROLNIKA. Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach operacji: „Ekologia! to jest to! – współpraca rolników ekologicznych w skracaniu łańcucha dostaw”.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *